[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Православні церковні свята » День Головосіка 11 вересня (день Головосіка 11 вересня)
День Головосіка 11 вересня
cybulnik Дата: Вівторок, 09.09.2014, 11:42 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
За народним віруванням день Головосіка є останнім терміном, коли гримлять грози. Але, якщо хтось почув грім, то це віщує довгу і теплу осінь. Звідси й приповідка: «Загримів Головосік - тепла додасть рік». В цей день в лісі збирали лікувальні трави.
Про мученицьку кончину святого Іоанна Хрестителя в 32 році по Різдві Христовому оповідають Євангелісти Матфей (Мф. 14, 1-12) і Марк (Мк. 6, 14-29).

Після Хрещення Господнього святий Іван Хреститель був ув'язнений Іродом Антипою, Лісанія, правителем Галілеї. (Після смерті Ірода Великого римляни розділили територію Палестини на чотири частини і в кожній частині поставили правителем свого ставленика. Ірод Антипа одержав від імператора Августа в управління Галілею). Пророк Божий відкрито викривав Ірода за те, що, залишивши законну дружину, дочку аравійського царя Арефи, він беззаконно жив з Іродіадою, дружиною свого брата Пилипа (Лк. 3, 19, 20). В день свого народження Ірод влаштував бенкет вельможам, старійшинам і тисячникам. Дочка Іродіади Саломія танцювала перед гостями й догодила Іродові. В подяку дівчині він присягнувся дати все, чого тільки попросить, навіть половину свого царства. Кепська танцівниця за порадою своєї злісної матері Іродіади просила дати їй негайно ж на блюді голову Іоанна Хрестителя. Ірод засмутився. Він боявся гніву Божого за вбивство пророка, якого сам раніше слухався. Боявся він і народу, який любив святого Предтечу. Але через гостей і необережну клятву він повелів відрубати голову святому Іоанну і віддати Соломії. За переказами, вуста мертвої голови проповідника покаяння ще раз відкрилися і вимовили: "Ірод, Не годиться тобі мати дружину Филипа, брата твого"​​. Саломія взяла блюдо з главою святого Іоанна і віднесла своїй матері. Несамовита Іродіада сколола язик пророка голкою і закопала його святу голову в нечистому місці. Але благочестива Іоанна, дружина урядника Іродового Худзи, похоронила святу голову Іоанна Хрестителя в глиняній посудині на горі Оливній, де в Ірода була власна ділянка землі (набуття чесної глави святкується 24 лютого). Святе тіло Іоанна Хрестителя взяли тої ж ночі його учні й поховали в Севастії, там, де здійснилося злодіяння. Після вбивства святого Іоанна Хрестителя Ірод продовжував правити ще якийсь час. Понтій Пилат, правитель Юдеї, посилав до нього зв'язаного Ісуса Христа, над Яким він насміявся (Лк. 23, 7-12).

Суд Божий здійснився над Іродом, Іродіадою і Саломією ще при їх земного життя. Саломія, переходячи взимку ріку Сікоріс, провалилася під лід. Лід здавив її так, що вона висіла тілом у воді, а голова її перебувала над льодом. Подібно до того, як вона колись танцювала ногами по землі, тепер вона, немов танцююча, виробляла безпорадні рухи в крижаній воді. Так вона висіла доти, поки гострий лід не перерізав її шиї. Труп її не був знайдений, а голову принесли Іроду з Іродіадою, як колись принесли їм голову святого Іоанна Предтечі. Аравійський цар Арефа в помсту за безчестя своєї дочки рушив військо проти Ірода. Зазнавши поразки, Ірод піддався гніву римського імператора Кая Калігули (37-41) і був разом з Іродіадою засланий в ув'язнення до Галії, а потім до Іспанії. Там вони були поглинені разверзшейся землею.
На згадку усікновення глави святого Іоанна Хрестителя Церквою встановлене свято і строгий піст як вираз скорботи християн про насильницьку смерть великого Пророка. 
* * *
Усікновення глави Іоанна Хрестителя: чому вбивство пророка - свято
11 вересня Церква святкує Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. День мученицької смерті
Після смерті Ірода Великого римляни поділили територію Палестини на чотири частини, призначивши в кожну з них правителя зі своїх ставлеників. Ірод Антипа одержав від імператора Августа Галілею в своє управління. Іоанн Хреститель викривав Четверовластніка в тому, що він, залишивши свою законну дружину (дочка аравійського царя Арефи), незаконно жив разом з Іродіадою, дружиною свого рідного брата Філіпа. За цей Ірод уклав святого в темницю. Деякі історики стверджують, що Ірод зробив це не стільки через злоби на Іоанна Хрестителя, скільки тому, що бажав захистити його від своєї коханої, знаючи її мстивий норов. Іродіада була надзвичайно зла на пророка.

Усікновення глави Іоанна Предтечі сталося під час бенкету на честь дня народження Ірода, на якому були присутні вельможі, старші та тисячники. Дочка Іродіади Саломія (Саломея) танцювала перед гостями, розташувавши тим самим до себе Ірода, який поклявся дати їй все, що тільки попросить - хоча б навіть і половину свого царства. За намовою своєї матері Іродіади, у якої з'явилася можливість помститися святому Іоанну і назавжди позбутися від докорів і викриттів, Саломея попросив дати їй голову Іоанна Хрестителя і принести її на блюді. Ірод зніяковів, бо боявся гніву Божого за вбивство пророка, а також народного гніву, оскільки Предтеча був любимо жителями Галілеї. При цьому з Євангелій відомо, що Ірод в чому слухав святого Іоанна і надходив за його словами - але, як пише свт. Іоанн Златоуст, правитель «царював над задоволеннями, вірніше, був рабом задоволень». Златоуст вважає, що, швидше за все, клятвою Ірод прикрився, як слушним приводом - насправді ж, справжньою причиною його вчинку була боязнь втратити Іродіаду.

І він стримує свою клятву, дану в присутності високих гостей: він віддає відповідний наказ - і відбувається Усікновення глави Іоанна Предтечі. Існує переказ, згідно з яким уста мертвої глави пророка раніше продовжували викривати правителя: «Ірод, Не годиться тобі мати дружину Филипа, брата твого». Після цього Саломія в люті сколола язик пророка голкою і закопала главу Хрестителя в нечистому місці.

Ірод продовжував правити деякий час після Усікновення глави Іоанна Предтечі - євангельська історія свідчить про те, що Понтій Пилат посилав до нього зв'язаного Ісуса Христа (Лк.23,7-12).

Подальша доля Ірода і Іродіади склалася сумно. Коханці боялися, що святий Іоанн воскресне з мертвих, а Ірод, коли почав проповідувати Ісус Христос, вжахнувся цього, сказавши: «Це Іван Христитель, він воскрес із мертвих, і тому творяться чуда від нього ».

Після часу після Усікновення глави Іоанна Предтечі, Саломія, переходячи взимку кригою річку Сікоріс, провалилася під воду і лід здавив її таким чином, що голова знаходилася на поверхні, а тіло - в крижаній воді. Вона марно намагалася вибратися, але це їй не вдавалося - так тривало до тих пір, поки гострі брили НЕ перерізали її шию. Тіло Саломії не знайшли, а голову принесли Іроду з Іродіадою, подібно до того, як колись принесли главу Іоанна Предтечі. Усікновення глави Іоанна Предтечі відбилося і на долі самого Ірода - в помсту за безчестя своєї дочки, аравійський цар Арефа направив свої війська проти нього. Ірод зазнав поразки і з цієї причини розгнівав римського імператора Калігулу. Він був засланий разом з Іродіадою в ув'язнення до Галії, а потім - до Іспанії.

Після Усікновення глави Іоанна Предтечі, його учні поховали тіло святого в самарянка місті Севастії. Свята глава Іоанна Хрестителя була знайдена і похована в посудині на Оливній горі. Наступні події розвивалися наступним чином: один подвижник копав рів для заснування храму, знайшов святиню і зберігав її у себе. А перед своєю смертю, побоюючись, що святиня може бути зневажено, приховав її в землі в тому ж самому місці, де і виявив.

В 452-му році пророк вказав у баченні місце приховування своєї глави - ​​і вона була знову знайдена, після чого її перенесли в Емессу, потім - в Константинополь. В пам'ять цієї встановлений ще одне свято, нерозривно зв'язаний з Усікновення глави Іоанна Предтечі - набуття його чесної глави. Свято першого і другого чудесного набуття відзначається Церквою 8 березня (24 лютого старого стилю).

За часів іконоборческих гонінь глава була вивезена в Комани (Абхазія), відомому як місце заслання і кончини свт. Іоанна Златоуста, і захована в землі. Після відновлення іконошанування св. патріарху Ігнатію вночі під час молитви було вказано місце, де зберігається чесна глава. Таким чином святиня була знайдена знову. Ця подія святкується 7 червня (25 травня) як Третє Знайдення Голови св. Іоанна Предтечі
Іоанн Предтеча. Художник кола Андрія Рубльова. Близько 1420. З Ніколо-Песношского монастиря під Дмитровом.

День строгого поста
Усікновення голови св. Іоанна Предтечі відзначається 11 вересня (29 серпня). Митрополит Сурожский Антоній в одній з проповідей так трактує той факт, що Усікновення глави святого (тобто насильницьке вбивство) - є саме святом:

«Сьогодні ми святкуємо день Усікновення глави Іоанна Предтечі ... Слово" святкувати "ми звикли розуміти як радість, але воно ж означає" залишатися без діла ", а без діла можна залишатися, тому що захлесне душу радість і вже діла немає до звичайних справ, а може це трапитися тому, що руки опустилися від горя чи від жаху. І ось такий сьогоднішнє свято: за що візьмешся перед обличчям того, про що ми чули сьогодні в Євангелії? »

Тому в день Усікновення передбачений строгий піст, під час якого не вживається в їжу м'ясо, молочні продукти, риба. «Не будемо ми спільниками обжерливості Ірода», - каже Типікон. Статут пояснює, як правильно ставитися до цього свята:

«Будемо їсти м'ясо або іншу вишукану їжу? А Хреститель жив в безводної і бестравной пустелі - ні хліба не їв, ні іншої їжі не мав. Вино п'ємо? А він не пив ні вина, ні іншого пиття мирського. Столом і одром його була земля, куштував він тільки сарану (стручки ріжкового дерева, за іншими джерелами - рід їстівної сарани) і дикий мед. Замість чаші - пригорщі води, що тече з каменю. Тому проведемо цей день у пості й молитві ».

Пост в день Усікновення глави Іоанна Предтечі встановлений, найімовірніше, разом зі святом, початок якого відноситься до перших часів християнської Церкви. Давнина поста в цей день підтверджується статутом єрусалимського монастиря прп. Сави Освяченого. У ньому говориться, що пост в день Усікновення глави Іоанна Предтечі «заповіданий древніми святими отцями».

Не є круглим - марновірство
Щодо свята Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна існує маса забобонів, що не мають відношення до суті шанованого події. Наприклад, що в цей день не можна ставити на стіл нічого круглого (ні страв, ні тарілок), не можна їсти їжу круглої форми (тобто - картопля, цибуля, яблука, кавуни), використовувати рубящі і ріжучі предмети. Наприклад, за білоруським повір'ям, пов'язаному з днем Усікновення глави Іоанна Предтечі, протягом року голова святого майже приростає назад, але як тільки люди в цей день почнуть різати хліб - знову відпаде. У південних слов'ян в день Усікновення глави Іоанна Предтечі строго дотримувався заборона на червоні плоди і напої, так як вважалося, що «це кров святого Іоанна». Тому в цей день не їли чорного винограду, помідорів і червоного перцю.

Зрозуміло, ці забобони поширювалися (і поширюються іноді до цих пір) серед людей малоцерковних і не мають жодної підстави в традиціях Церкви щодо дня святкування Усікновення глави Іоанна Предтечі.

Де знаходиться глава св. Іоанна Предтечі
У світі існує кілька святинь, безпосередньо пов'язаних з подіями Усікновення глави Іоанна Предтечі. Це частки глави святого Іоанна Хрестителя: передня частина голови знаходиться в католицькому кафедральному соборі Пресвятої Богородиці в місті Ам'єна (Італія), частина глави зберігається в Лаврі святителя Афанасія Великого на Афоні, а гробниця пророка з частиною його глави знаходиться в мечеті Омайядов в Дамаску. На місці обрітення глави Іоанна Хрестителя - Єлеон, гори Вознесіння в Єрусалимі - на території російського Спасо-Вознесенського монастиря побудована каплиця в пам'ять цієї події, а місце набуття відзначено поглибленням в мозаїчній підлозі.

По мотивам http://polsergmich.blogspot.com/2012/09/11_10.html


Александр Цыбульник
 
У вас
Форум » Наша країна Україна » Православні церковні свята » День Головосіка 11 вересня (день Головосіка 11 вересня)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru