Warning: Unexpected character in input: '\' (ASCII=92) state=1 in /home/babugan4/domains/ogulci.com.ua/public_html/admin/top.php on line 104

Warning: Unexpected character in input: '\' (ASCII=92) state=1 in /home/babugan4/domains/ogulci.com.ua/public_html/admin/top.php on line 106

Warning: Unexpected character in input: '\' (ASCII=92) state=1 in /home/babugan4/domains/ogulci.com.ua/public_html/admin/top.php on line 108

Warning: Unexpected character in input: '\' (ASCII=92) state=1 in /home/babugan4/domains/ogulci.com.ua/public_html/admin/top.php on line 112

Warning: Unexpected character in input: '\' (ASCII=92) state=1 in /home/babugan4/domains/ogulci.com.ua/public_html/admin/top.php on line 112

Українська хата. - 10 Березня 2014 - Блог про Огульці - Огульцы
Головна » 2014 » Березень » 10 » Українська хата.
18:27
Українська хата.
Українська хата і її традиції.

В явний час побачити справжню українську хату вкритою соломою в селі Огульці на жаль не можливо.В селі Огульці до цього часу існують хати мазанки але вкритою шифіром або залізом, і таких хат одиниці. Справжні хати мазанки вкриті соломою і обмазані глиною своє існування вони почали далеко за 150 років, але с кожним роком українська традиція помирає і переходе на європейский рівень сучасного життя.
Давайте поглянем які хати були в сиву давнину...
 
Непийпиво Василій Ігнатьевич Усадьба.

Маковский Володимир. Українский пейзаж с хатами. 1901.

Борсук Ю.Бабушкина хата.

Е.Волков
Ці малюнки взяті із простора інтернет для показу, які хати були в сиву давнину на Україні.
Свій початок існування село Огульці бере аж 1646 році,дуже багато чого пережило моє село Огульці,і татари нападали на моє село і спалювали, і німці чого ця чарівна слобожанська земля тільки не бачила. 
Все рідше і рідше зараз можна побачити справжню українську мазанку . В нашому селі Огульці до цього часу існують будинки котрим білше ніж чим по сто років, деякі є і по стопятдесять років. Я вам наведу пару фото прикладів.

Погляньте намалюнок Хата обов'язково повинна мати віконниці, які закриваються у найбільшу спеку. А в вечері на ніч закривали віконниці щоб нікто не заглядав в вікна. Орнаментація зовні хати покривала стіни, обрамування вікон, часом і віконниці і, зрідка, одвірки дверей.
Я вам розповім які хатки були до 1920 року, в цей час всі домівки були вкриті соломою та обмазані глиною.
Найпростіша хата - на дерев'яному каркасі. У землю вкопувалися вертикальні стовпи з поздовжніми пазами , в які горизонтально вкладали всілякі пиломатеріали : дошки , бруски , половини колод , жердини , гілки і т.п. Між ними прокладали солому , змішану з глиною і , часто , з кінським гноєм
Найкращим методом як будували будинок із конського помету із соломою. Раніше люди були вічливими і дружніми чим на явний час.
Будинок будували гуртом по десять чоловік, чоловіки робили каркас із деревяних стовбів а жінки готовили мазанку, брали велике корито наносили глини добавляли соломи або кінского помету наливали води і жінки місили ногами цю глину, а послі вони на носили на дерево, і получалася хата із глини,потім хату білили білою глиною.
Для оберігання нижніх частин будинку від вогкості , по низу , на відстані 35-40 см від стіни , весь будинок обплітали тином , висотою , зазвичай , не вище коліна. Образующееся порожній простір заповнювали сухий піщаної землею. Отриману сходинку - прізбу - обмазували жовтою глиною .
Весь будинок , зовні і всередині , по зроблених сокирою карбах , обмазували спочатку товстим шаром жовтої глини , змішаної з гноєм , статевої та дрібної соломою. Коли перша мастило висихала , змащували вдруге , ретельно виглажівая пальцями. Після повного висихання другого шару стіни вибілювали білою глиною або крейдою , що надавав хаті охайний і ошатний вигляд.
Чотирьохскатну дах - стрiху - укладали з очерету або соломи , стислій серпами і пов'язаної акуратними снопами ( " вшівають Снопков " ) .
Снопков робили двох видів: довші «Китиця » і короткі - « Куликів ». Китиця укладали по краю і кутах даху для захисту від течі ; уступи , що утворюються в цьому випадку від накладення Китиця одна на іншу , називали щитами. Короткими щільними Снопков - куликами - покривали дах по всіх схилах . Часто на верхній межі з'єднання схилів насаджували такі ж кулики , розділяючи їх навпіл нижче зв'язку Снопков , від чого на самому верху даху виходив гребінь .
Іноді дахи покривали просто вимолоченого соломою , використовуючи при цьому так звані поперечини або в'язки - довгі колоди , покладені в різних напрямках по даху , для запобігання її від розтягування вітром .
Солому використовували тільки житнє , завдяки її міцності і стійкості до гниття.
« Вівсяна або яра солома , дрібно порубана в січку , йде на корм худобі ; гречане солома годиться тільки на поташ , а матушка жито дає , по-перше , стільки соломи , як уже ніяке інше хлібне рослина , а по-друге , таку , що її можна б назвати нетлінною , якщо б що-небудь було вічне під місяцем . Житня солома служить покрівлею не один рік , а до тих пір , поки не розтягли її вітри ... Такий дах служить господареві своєму цілі десятки років (років сорок ) »
На зиму стіни звичайно обставляли солом'яними снопами - простий і ефективним захистом від холоду.
Пол - ДОЛІВКА - був найчастіше земляним , зверху густо обмазаною глиною. Вже пізніше зверху на землю стали укладати дощатий настил.
Вікна хати прикрашали віконницями , пофарбованими в червоний або зелений колір.
Якщо достаток дозволяв , то хату будували зрубну , заставну, з колод - кругляків . У такої споруди теж не було фундаменту. Колоди клали на великі камені , вкопані в землю , стовпи або прямо на землю , присипаючи їх землею , що утворює невелику призьбу - прізьбу . Зовні стіни часто обмазували саманом , потім обов'язково білили , а прізьбу підводили жовтою або червоною глиною .
Побілку і підновлення стін проводили , зазвичай , три рази на рік: до Трійці , до Покрову і перед настанням зимових морозів .
Стельове перекриття робили таким чином. Посередині , поперек будинку укладали велику балку - сволок . Сволок і краю стін служили опорою для горизонтальних колод і стелі.
Зазвичай хата складалася з трьох основних частин. При вході - сіни з невеликою коморою - коморою . У сінях же зазвичай розташовувався і вхід на гору ( горище) . По праву сторону сіней - світлиця з невеликою грубкою - грубою. Зліва від сіней , за дверима з високим порогом , розташовувалася житлова частина будинку.
Піч , звернена гирлом до поздовжньої стіні з вікнами , зазвичай займала до чверті всієї житлової частини будинку. Піч робили з виступами для зберігання посуду ( пріпiчка ) .
У просторі між піччю і стіною ( запiчка ) , влаштовувалися нари ( пiл , прімiст ) , використовувані днем для домашніх робіт , а вночі служили спальним місцем.
В кожному будинку була піч, в цій пічі пекли на праздники пироги,а на великдень паску. В зимку на пічі спали.
Українська піч (село Антонівка , Ставищенський район)


фото із простора інтернет
По діагоналі від печі знаходився парадний кут ( покуть , червоний кут) , на стінах якого вішали ікони , прикрашені тканими або вишиваними рушниками ( рушниками ) . Тут же ставили довгий дощатий стіл , біля нього - переносну маленьку лавочку ( ослiн ) , а ліворуч - скриня ( скриня ) , який мав у різних районах свої особливості конструкції та оздоблення. У скрине зазвичай зберігалося придане , приготоване дівчиною до заміжжя , найбільш цінні речі , постіль , рушники , одяг.
Навпаки печі , вище вікна влаштовували довгу полицю ( полиця ) , на якій ставили кухонний посуд На стіні біля грубки поміщали намиснік - шафа без дверець , в якому зберігали ложки , тарілки , миски та іншу їдальню начиння .
Уздовж фасадної ( чiльна , входовий , передня ) і бічний стін прибивали лавки ( лава ) , які по святах застеляли домотканими ряднами , а в багатих - килимами ( кілім ) .
У порога під лавкою зазвичай ставилося помойнік - невелика діжка для зливу брудної води під час приготування їжі.По мотивам матеріалу  ( текст с .)
На вулиці в літку також варили їсти,ось поглянте на літню піч
фото із простору інтернет
На потолку в оселі в середині на потолку вибивали крест,щоб не водилася не чиста сила.
В кожному будинку стояла ікона в углу. Для цього раніше робили спеціальне місце на цій полці стояла ікона яка закривалася прозорою гардиною.
Як сімья сідала вечерята запалювали свічку,хозяїн оселі брав всіх за руки помолились аж потім після молитви починали вечерю.Світла не було, в вечері запалювали каганець або лампу на керасині.
На слобажанщині в 20 роки були люті морози і життя не таке легке було як на явний час. В 20- роки.Навколо свого будинку люди будували тини по на родному забори.Тин плівся із ліщини або лози.
В середині будинку не було в той час шпалер , мазали хату всередині білою глиною, шпалери почали клеяти в 80-ті роки і то не всі.Також і долівка була глиняною а в 80-ті роки почали робити деревяну підлогу.Також радіоапаратура телевізори все це пішло 70-х років, сперва були лампові чорнобілі телевізори потім цвітні вагою більше ніж по 20 кг.
В 70-роки пішла мода на деревяні будинки, зверху глини набивали доски а потім їх красили в різні коліри кто синім кто зеленим.Після 80-х років пішли цегляні будинки, почали будувати будинки із цегли, такі як на явний час, а тин огорожа будинка стали найбільш популярні єврозабори.

Піч в будинку замінило парове опалення зі стальними батареями,і поступово всі переходят на газ але скільки часу пройшло і до цього часу є в кутках нашою країни пічне опалення, є пічка і люди топлят дровами.
Багато хатинок в селі Огульці поступово розвалюются, так як господарі помирають або виїзжають в місто, і село поступово пустіє і українські домівки обвалюються і розвалюються але їм також потрібен постійний догляд.
Поглянте на малюнок це домівки села Огульці.Ці хати до цього часу є в нашому селі.

Цій хаті більше ніж сто років, хатинка була куплена приблизно 1920 році і поступово доглядалася.
Це будинок моєї тітки Наталії,в цьому будинку жила моя бабуся Черевань Олександра, ця жінка родилася в 1913 році дуже багато пережила і прожила почти сто років.
В ті роки будувалися маленькі вікна і хату обмазували білою глиною.

Поглянте на цей малюнок таким тином огорожували свій будинок сто років тому, цей тин є на явний час,і будинок є на явний час в селі Огульці.

В цьому будинку жив цікава людина по кличці Мицик

Цьому будинку більше ніж 130 років.

Такі будинки почали обивати деревом для краси, будинок є на явний час.

Цей будинок обитий толью (рубероидом)щоб не сипалася глина зі стін.

В цьому будинку жила жінка на імя Кристина,ця жінка пережила війну.
Будинку більше ніж сто років.
Всі ці фото будинків села Огульці це самі найстаріші будинки в селі, фото  2014 .
Але на явний час до 2014 року в селі на окраїнах села не має газу,на окраїнах живуть почти всі пристарілі люди,молодь перебирається до центра до школи до Шовкового,там де є газ, і де є залізниця, тому що окраїна села такі як гречківка шлях це пусті будинки, по народному це дачі для городських людей які на літо приїзжають в село на відпочинок.
Моє село дуже чарівне і воно дуже велике і розтянуте, його простір від краю до краю до 10 кілометрів, для села це дуже багато.
Любіть свій рідний край так само як ви любити рідних для вас людей.
Категорія : Історія села, Огульці, рідний край,Харьківщина,слобожанщина | Переглядів : 2730 | Додав : cybulnik | Теги : українська хата , огульці , Украiна , традиція , стародавня хата , Оселя , будинок до війни | Рейтинг : 5.0 / 2
Всього коментарів : 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]