Головна » 2014 » Травень » 28 » Цент села Низ у минулому.
13:59
Цент села Низ у минулому.

Низок або Низ. Це центр села існувало до 1956 році,а після мешканці поступово почали виселятись по ближче до залізничної станції Пирогово чи до міста Харків. Раніше це була перша сотня, до революції називалась Слободою, потім Низ. Там знаходилась церква, волость,там же мешкала інтелігенція : вчителі , лікарі, і знать, дворяни, полковники , священики. Полковник Константин Михайлович Певний. Брав участь у першій світовій війні. Там і загинув. Похований у селі біля ставка де була раніше його хата. І ставок цей називають біля пам'ятника. Могила і пам'ятник доглянуті завдяки старанням голови колгоспу Олександра Степановича Холодного, почесного громадянина села Огульці. Також на низу знаходився паровий млин Кулика, який працював на дровах. Особливо цінилась нульовка. Таке борошно берегли для пасок та святкових пирогів. Крім того тут була крупорушка і сукновальня. Ткали сукно із овечої вовни на свити.  Пошиті з такого сукна свити важкі і товсті , але в непогоду річ незамінна. По перше тепла, а по друге, не пропускала дощу і снігу. Сам млин зруйнували до війни, а будинок зберігся і після війни. Там була школа двох класна. Зрештою , і його зруйнували. У слободі були так звані гамазеї (комори).
Їх було дві. Туди селяни зсипали зерно на випадок неврожаю, щоб можна було посіяти потім. Якщо літо видавалось врожайним,  селяни забирали свою частку зерна і комори засипались новим зерном. Треба відзначити, що комори не охоронялись. В слободі був базар по середах , п'ятницях і неділях. Тому і кажуть люди, якщо приснився поганий сон під базарний день, то він збувається тільки до обіду, тобто поки працює базар. Чотири рази на рік відбувалися ярмарки.
Треба сказати , що до революції на високому рівні була культура. У 1988 році відкрилася бібліотека. Організувало її земство. Першим бібліотекарем була Клавдія Петрівна Ізмайлова, сестра Петра Петровича Ізмайлова, який довгий час вчителював в Огулцях. Фонд бібліотеки складався із книжок, які дарували вчені Харкова. Також функціонував драмгурток. Ним керував Заховаєв. Ю.А.
У слободі було дві школи. Одна церковна приходська, друга казенна. За переказами старих людей священик Огульцівської церкви їздив у Санкт- Петербург просити гроші на побудову школи. Цар був відсутній, прийняла батюшку цариця. Гроші дала зі свого фонду, як кажуть зараз. Бідкалася, що мало грошей виділила. Якби цар, то він би дав більше. Із архівних даних видно церковноприходська школа відкрилась у 1881 р. одноповерхова, із червоної цегли. Казенна школа відкрита у 1911 р. але невідомо, на які кошти. Двоповерхова з білої цегли. Перша сотня тобто низ зник у 50-х, 60-х роках, коли центр перенесли на полянки і збудували сільраду, контору ім. Калініна, два магазину і будинок культури.
Матеріал по мотивам із книги "Історія вулиць села" Столярова.М.Т
 

Категорія: Історія села, Огульці, рідний край,Харьківщина,слобожанщина | Переглядів: 945 | Додав: cybulnik | Теги: цент села, минуле, огульці, низ | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Рейтинг@Mail.ru